MAGASINARTIKEL
TEMA | BESKÆFTIGELSE
TEKST OG FOTO: STINE MØRKEBERG
Mennesker med cerebral parese (CP) møder en lang række barrierer på vejen til et job eller anden beskæftigelse. Dem har Aalborg Universitet afdækket i en ny undersøgelse. Undersøgelsen viser, at kun knap hver tredje med CP er i beskæftigelse. Det er markant færre end resten af befolkningen, hvor det samme gælder for knap 9 ud af 10.
- Jeg havde forventet, at den ville være højere, for de sidste 10 år er flere i befolkningen kommet i arbejde, og samtidig har der været stor mangel på arbejdskraft, siger Thomas Bredgaard, der er professor i arbejdsmarkedspolitik ved Aalborg Universitet og en af forfatterne bag undersøgelsen.
I undersøgelsen er ledige med CP blevet spurgt til deres jobsøgning. 7 ud af 10 af de ledige finder det i høj eller meget høj grad vigtigt at finde et arbejde inden for et halvt år, og næsten alle på dagpenge og ledighedsydelse er aktivt jobsøgende.
- Så der er et stort uforløst potentiale for arbejdskraft, siger Thomas Bredgaard.
Barrierer på vejen mod beskæftigelse
Rapporten viser samtidig, at mennesker med CP møder en lang række forhindringer, både på arbejdsmarkedet og i det uddannelsesvæsen, der skal forberede dem på det. Det bliver afdækket gennem kvalitative interviews med mennesker med CP.
- Allerede på uddannelsen mangler der fleksibilitet. Det samme gælder i overgangen fra uddannelse til arbejdsmarked, hvor de nyuddannede med CP ofte mangler støtte og koordinering mellem uddannelsesinstitutioner og jobcentre, siger forskningsassistent Emilie Skyum-Jensen, der er medforfatter til rapporten og står bag de kvalitative interviews i undersøgelsen.
Savner rådgivning og egnede fleksjobs
Beskæftigelsessystemet er et andet sted, hvor personer med CP møder barrierer.
- A-kasserne overser i mange tilfælde de særlige udfordringer, som personer med CP har, og de interviewede savner bedre rådgivning om deres skånebehov, strategier for jobsøgning og kompensationsordninger, siger Emilie Skyum-Jensen.
Rapporten beskriver også, hvordan personer med lange og mellemlange uddannelser har problemer med at finde fleksjobs, der matcher deres kompetencer, fordi mange fleksjobs er ufaglærte stillinger.
Efterspørger viden om CP
Mens nogle former for handicap er enten rent fysiske eller kognitive, har mange mennesker med CP en kombination af begge dele. Og det medfører – sammen med manglende viden – særlige barrierer på arbejdsmarkedet.
- Mennesker med CP risikerer at blive mødt med antagelser om, at de er fysisk svagere og har lavere intelligens end andre, siger Thomas Bredgaard.
I undersøgelsen indgår en spørgeskemaundersøgelse, og i den mener 55 procent af deltagerne med CP, at mere viden om CP i samfundet vil gøre det lettere at komme i job.
5 anbefalinger
Samlet set tegner rapporten et billede af, at det kan være noget af en forhindringsbane at forsøge at komme i job som person med CP. Men undersøgelsen har også afdækket mulige løsninger, og rapportens forfattere anbefaler 5 tiltag, der kan gøre vejen til beskæftigelse nemmere. Anbefalingerne lyder:
- Øget handicapspecialisering i jobcentre og a-kasser
- Bedre samarbejde mellem uddannelsesinstitutioner og jobcentre
- Mere fleksible og relevante fleksjob
- Øget oplysning om CP blandt arbejdsgivere
- Øget brug af neuropsykologiske udredninger
Brug for alle
CP Danmark tager anbefalingerne med videre til politikere og aktører på arbejdsmarkedet. Derudover tilbyder CP Danmark ved behov rådgivning til foreningens medlemmer, deres sagsbehandlere og virksomheder, der har medlemmer ansat eller overvejer det.
- Vi har ikke råd til at lade arbejdskraft gå tabt. Vi har brug for alle – og vi tror på, at alle kan bidrage, hvis de får chancen, siger formand Pia Allerslev.
På side 4 kan du læse mere om, hvad CP Danmark mener, der bør gøres for at åbne døren til beskæftigelse for flere med CP.
Fakta
Tal på beskæftigelse
- Knap hver tredje med CP er i beskæftigelse. Det er markant færre end resten af befolkningen, hvor det er 85 procent.
- 71 procent af de ledige med CP finder det i høj eller meget høj grad vigtigt at finde et arbejde inden for et halvt år.
- 95 procent med CP på dagpenge og ledighedsydelse er aktivt jobsøgende.
Hvad vil gøre det lettere at komme i beskæftigelse?
Sådan svarer personer med CP:
- 11 ud af 20: Mere viden om CP i samfundet
- 10 ud af 20: Fleksibilitet i jobbet
- 8 ud af 20: Handicapkompenserende ordninger
- 7 ud af 20: Færre fordomme
Om undersøgelsen
Undersøgelsen ’Beskæftigelse og Cerebral parese’ er foretaget af Aalborg Universitet i samarbejde med VIVE og Aarhus Universitetshospital og udgives i slutningen af i år. Over 1.200 voksne med CP har svaret på spørgeskemaer, og 38 personer med CP, arbejdsgivere og ansatte i jobcentre har deltaget i kvalitative interviews.
Undersøgelsen er støttet af Elsass Fonden, og CP Danmark har bidraget med viden, kontakt til deltagere og formidling.
Du finder rapporten på aauforlag.dk