Brev til medlemmerne i anledningen af fødselsdagen
30. oktober 2020

Brev til medlemmerne i anledningen af fødselsdagen

Landsformand Pia Allerslev har skrevet en fødselsdagshilsen til samtlige medlemmer af CP Danmark, da foreningen fylder 70 år i dag.

Pia AllerslevEn stor, fysisk fejring af foreningens 70 års fødselsdag kunne det desværre ikke blive til i dag pga. corona, men vi fejrer dagen på andre måder for eksempel ved at sende en særlig fødselsdagsudgave af CP-TV.

Og så har landsformand Pia Allerslev sendt en fødselsdagshilsen til alle medlemmer.

I brevet skriver Pia blandt andet om vores aktuelle situation og de initiativer, vi har taget:

Vi har allerede iværksat en række initiativer, som har til formål at holde fast i fællesskabet – også selv om det nu må foregå på nettet, via Facebook eller over telefonen. Mød os fx på CP-TV på vores Facebook-side, torsdage fra kl. 11-12, og inden længe genopstår ”Bevægelse og dans gennem en coronatid”.

Vores kurser går på nettet, og vi er i fuld gang med at etablere en opsøgende socialrådgivning, så vi på trods af corona kan hjælpe vores medlemmer ude i eget hjem. Oveni har vi oprettet CP Linjen, som er en samtalelinje, hvor alle, der har behov for det, kan ringe og få en snak. Læs mere om alle tilbuddene på cpdanmark.dk

Du kan læse hele brevet her: Fødselsdagshilsen fra landsformanden

Sidst opdateret:
Gå til top Top