Hvilke rolle spiller bedsteforældre i at støtte forældre, børnebørn og søskende, når der kommer et barn med cerebral parese i familien?
Hør oplæg fra en mor, et sæt bedsteforældre og en ung kvinde der alle sætter personlige perspektiver på livet med cerebral parese.
På kurset vil vi belyse de forskellige roller i familien og ikke mindst, hvordan man kan træde til og støtte hinanden på måder der giver mest mening. Vi har fuld fokus på bedsteforældrenes rolle, både i forhold til deres egne børn, og ikke mindst i forhold til børnebørnene.
Sinne Colding Thaysen fortæller sin egen historie fra dengang hun fik trillinger, hvoraf den ene har CP. Hvordan oplevede hun den tid, hvor er hun nu og hvad har hun lært? Sinne fortæller både om livet dengang og nu, og hvordan de oplever de kognitive udfordringer der også følger med.
Henning Erhardsen og Aase Møller er bedsteforældre til Malte på 7 år. De fortæller om deres rolle som bedsteforældre og om relationen i forhold til barnet og andre børnebørn, forældrene, familien, deres omgangskreds og til hinanden.
Informatør Christa Nielsen, som selv har cerebral parese, vil fortælle om sin egen opvækst med cerebral parese og om hvordan hun ser sin egen hjerne.
Program
10.00-10.30: Ankomst – kaffe og croissant
10.30 – 11.00: Fælles velkomst og introduktion til dagen, deltagerne, programmet og underviserne.
11.00-12.15: Sinne fortæller om moderskab, kaos, relation til egne forældre og hvordan man kan støtte en nybagt mor eller far.
12.15-13.00: Frokost – vi spiser sammen
13.00 - 14.00: Henning og Aase fortæller deres egen historie som bedsteforældre til et barnebarn med CP.
14.00 – 14.15: En lille pause – kaffe og kage
14.15- 15.00: Christa Nielsen fortæller om hvordan hun ser sin egen hjerne og så kaster hun jer ud på dybt vand, når I skal prøve hvordan det er at have CP.
15.00 – 15.30: Fælles opsamling og afrunding – tak for i dag.